Namaz Vakitleri
Bize Ulaşın
Hakkımızda

camiler

Tokat Alaca Camii - Tarihi Camiler

Tokat Alaca Camii

Tokat Alaca Mescit Camii, kentin merkezinde Rüstem Çelebi Mahallesi’nde Plevne İlkokulu’nun hemen yanındadır. Selçuklukların İlhanlı Sultanı Gazan Han ile ortak yönetimleri vaktinde inşaa edilmiştir. Sonra büyük bir zarara uğrayan caminin minaresi dışında kalan kısımları, Abdurrahman bin Ahi Eda'nın ismine ithafen Abdülaziz bin İbrahim tarafından 1505 yılında inşa edilmiştir. Selçuklu döneminde inşa edilmiş olan minaresinin tuğla işçiliği oldukça göz alıcıdır.

Alaca Mescit Caminin üç adet kitabesi vardır. Avlu duvarının sokak tarafına bakan tarafında yer alan çeşmeye ait olan kitabe, cami giriş kapısı üzerindeki kitabe ve diğeri de minare kaidesinde var olmak üzere bu üç kitabeden anlaşıldığı üzere cami, Alaeddin Keykubat döneminde H.700 lü senelerde İbrahim oğlu Abdülaziz tarafından yaptırılmış, II.Bayezid zamanında 1505-1506 senelerinde ise yenilenmiştir. 1939 depreminde zarar gören minare yenilenmiş, 1952 yılında ise son cemaat yeri restore edilmiştir.

Kare mekanın kubbesi sekizgen kasnak üzerinde yükselir ve dıştan kiremit ile kaplı koni şeklinde külah ile kaplıdır. Kuzeyde yer alan kapıyla girilen harim, ikili şekilde düzenlenmiş pencerelerle ışıklandırılmaktadır. Güney duvarda var olan yarım daire şeklinde sade mihrap mukarnas kavsaralıdır. Minberi yalın değildir. Kuzeybatı köşede çokgen şekilli, silindir şeklinde gövdeli minare var olmaktadır. Caminin kuzeyinde var olan avluyu çevreleyen duvarın kuzeyinde sokağı gören cephede çeşme, avluda ise bir şadırvan yer almaktadır. Yığma tekniğiyle inşa edilmiş beden duvarlarlarında moloz taş; minare, pencere şekilleri ve kemerlerde düzgün kesme kayalar kullanılmaktadır. Tuğla malzemesi üst örtü, minare gövdesi ve batı cephede arzu edilmiştir. Giriş Kapısı ise mermer yapıdadır.

Kaynak: Wikipedia

© NVAPPS 2024

© NVAPPS 2024

Android UygulamasıiOS Uygulaması