Namaz Vakitleri
Bize Ulaşın
Hakkımızda

camiler

Orhan Gazi Camii - Tarihi Camiler

Orhan Gazi Camii

Orhan Gazi Camii (Gazi Orhan Bey Cami), Bursa'nın Osmangazi ilçesinde yer alan ve Orhan Bey tarafından 1339'da yaptırılan cami. Kitabesinde yazdığına göre, 1413'te Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından tahrip edilen cami, 1417'de Çelebi Mehmet tarafından onarılmıştır. Orhan Gazi Külliyesi'nin parçası olan cami, Dünya Mirası listesindedir.

Orhan Bey aldığında şehir sadece kale içinde bulunuyordu. Sultan, kalenin dışında, Gökdere yatağına medrese, bu cami ile, han, hamam ve imaretten oluşan külliye yaptırmıştır.

Cami ters T planlıdır. Bursa'nın ilk zaviye planlı camisi olan Orhan Bey Camii, mihrabın arkasında sıralanan iki kubbe, bunların iki yanında birer eyvan ve son cemaat yerinden oluşmuştur. Eyvanların üzerinde küçük kubbeler bulunur. Moloz taş ve tuğlalardan inşa edilen caminin KD köşesinde, son cemaat yerinin solunda tek şerefeli bir minaresi bulunur. Son cemaat yerinin ortası üç kubbe ile örtülüdür, yan kısımlarında tonoz ile örtülü iki kısım bulunur.

Minarenin ilk on taşı ilk halinden kalan küfeki taşından, diğerleri 17.yy'a ait kaygan taş kaplıdır. Kurşun kaplı olan minare külahı 1899'da somaki taşı ile yenilenmiştir.

Kaynak: Wikipedia

© NVAPPS 2024

© NVAPPS 2024

Android UygulamasıiOS Uygulaması